Vzdelávanie a kultúra

Knižnice, múzeá, archívy a školy (rovnako ako aj iné kultúrne a vzdelávacie inštitúcie) tradične podporujú prístup k informačným a kultúrnym zdrojom, sú zapojené do vzdelávacích procesov a poznajú požiadavky ich používateľov. Kvôli týmto faktorom sú z nich kľúčoví účastníci v programe IST, kde môžu zásadným spôsobom prispievať v sektoroch kultúrneho dedičstva a vzdelávania. Európska komisia dala novým členským štátom a ich organizáciám od ich pristúpenia do EÚ v máji 2004 k dispozícii narastajúci počet príležitostí zúčastniť sa v európskych projektoch v oblasti kultúry aj vzdelávania.

Ak sa chcete dozvedieť o týchto príležitostiach, prečítajte si sekciu Výzvy na prekladanie návrhov projektov.

Nižšie je uvedený opis cieľov a aktivít útvaru pre ‘vzdelávanie a kultúrne dedičstvo’ Európskej komisie.

Útvar 'Vzdelávanie a kultúrne dedičstvo', ktorý je súčasťou Direktorátu E - Obsah Európskej komisie, zodpovedá za výskum vzťahujúci sa na využitie pokročilých technológií v oblasti vzdelávania a uchovávania kultúrnych, umeleckých a vedeckých zdrojov Európy. Zameranie a oblasť pôsobnosti tohto útvaru jednotky v uvedených dvoch sektoroch sú uvedené nižšie.

Vzdelávanie pomocou technológií

Jednotka je poverená výskumom prínosu, ktorý informačné technológie a nové médiá prinášajú do vzdelávacích procesov. Práca berie do úvahy technologické, kognitívne, pedagogické a organizačné aspekty, s dôrazom na technológie ako podporu vzdelávacieho procesu a smeruje k interaktívnym systémom a otvoreným platformám tak, aby sa umožnilo distribuované vzdelávanie, skúsenostné vzdelávanie, kontextové vzdelávanie, vzdelávanie spoluprácou ako aj nové prístupy ku zlepšeniu vzdelávacieho procesu. Poverenie zahŕňa vyučovanie v školách , na univerzitách, na pracovisku a celoživotné vzdelávanie pre všetkých vo všetkých jazykoch.

Kultúrne dedičstvo

Jednotka je tiež poverená podporou včasného začatia používania nových technológií pre sprístupňovanie a uchovávanie európskeho kultúrnych, umeleckých a vedeckých zdrojov, čím sa knižnice, múzeá a archívy stanú prístupnými každému kdekoľvek a kedykoľvek. Práca zahŕňa vývoj výskumných a prototypových aplikácií, ktoré povedú k automatizovanej digitalizácii, digitálnych reštauračných a konzervačných techník, ako aj k vytvoreniu rozsiahlych sietí kultúrnych zdrojov a nových prostredí pre inteligentné dedičstvo, cestovný ruch a komunitnú pamäť.