Výzvy na predkladanie návrhov

VÝZVA 5 (CALL 5) bola otvorená 18. mája 2005 a uzavrie sa 21 septembra 2005. Výzva je zameraná okrem iného na strategický cieľ ''Sprístupnenie a uchovávanie kultúrnych a vedeckých zdrojov' (2.5.10). Viac k tejto Výzve.

Úvod a pozadie

Prvá výzva 6. rámcového programu bola venovaná strategickému cieľu 'technológiami vzdelávanie' a 'prístup ku kultúrnemu dedičstvu'. Výzva sa otvorila 17. decembra 2002 a uzavrela 24. apríla 2004.

Podrobnosti o projektoch financovaných na základe výzvy sektora 'kultúrne dedičstvo' sa nachádzajú na tejto adrese.

Zoznam projektov financovaných v rámci oblasti vzdelávania je k dispozícii tu.

Zameranie sa na ‘rozšírenú Európu’

V prvých výzvach programu IST sa zvýšila účasť organizácií z členských štátov, ktoré sa pripojili ku Únii v máji 2004. Z tohto dôvodu pracovný plán na roky 2005-06 obsahuje špecifické opatrenia na ďalšie upevnenie partnerstva a spolupráce pri výskume IKT medzi ‘starými’ a novými členskými štátmi. Špeciálne zameraný strategický cieľ 2.4.13, “Posilňovanie integrácie výskumných snáh v oblasti IKT v rozšírenej Európe” má cieľ “rozvinúť a overiť inovatívne a efektívne systémy a služby založené na IKT v kľúčových aplikačných oblastiach na spoločenský a ekonomický rozvoj rozšírenej Európy na posilnenie integrácie ‘Európskeho výskumného priestoru’ IST.

Podrobné informácie o strategických cieľoch 6. rámcového programu sa nachádzajú v pracovnom programe, ktorý sa dá stiahnuť z nasledovnej adresy: http://www.cordis.lu/ist/workprogramme/fp6_workprogramme.htm.

Informácie o výzvach na predkladanie návrhov

4. výzva

4. výzva (CALL 4) bola zverejnená v decembri  2004 a uzavretá 22. marca 2005 a ponúkala zaujímavé príležitosti pre nové členské štáty, pričom podporovala konkrétne ich pripojenie sa ku 'rozšírenej Európe'. Nižšie sú uvedené oblasti, na ktoré sa zameriava táto výzva.

1. Vzdelávanie pomocou technológií (strategický cieľ 2.4.10) s dvomi hlavnými cieľmi:

a) preskúmať interakcie medzi vzdelávaním jednotlivca a organizácie  s cieľom zistiť, ako môžu súčasné alebo objavujúce sa IKT vzájomne vylepšiť procesy vzdelávania jednotlivca a organizácie,

b) prispieť k novému chápaniu procesov vzdelávania skúmaním prepojenia medzi vzdelávaním človeka, poznávaním a technológiami.

2. Rozšírená Európa (strategický cieľ 2.4.13) s cieľom rozvinúť a overiť inovatívne a efektívne systémy a služby založené na IKT v kľúčových aplikačných oblastiach na spoločenský a ekonomický rozvoj rozšírenej Európy s výhľadom posilniť integráciu Európskeho výskumného priestoru IST.

Návrhy prijaté v odozve na 4. výzvu budú zhodnotené Európskou komisiou v apríli 2005. Výsledky hodnotenia budú oznámené na webovom sídle Digicult, rovnako aj na stránkach TEL-ME-MOR hneď na to, ako budú k dispozícii.

5. výzva

VÝZVA 5 (CALL 5) bola otvorená 18. mája 2005 a uzavrie sa 21 septembra 2005. Výzva je zameraná okrem iného na strategický cieľ ''Sprístupnenie a uchovávanie kultúrnych a vedeckých zdrojov' (2.5.10). Práca v rámci tejto oblasti sa zameria na dva hlavné ciele:

1. Prístup Podporiť vznikajúcu komplexnosť digitálnych kultúrnych a vedeckých objektov a úložísk prostredníctvom obohatených pojmových reprezentácií a pokročilých metód prístupu.

Práca by sa mala zamerať na aplikáciu najnovších vedúcich technológií (znalostné technológie, vizualizácie, virtuálna realita), ktoré sa budú testovať v reálnych, ale inovatívnych scenároch:

•  Automatizované metódy zachytenia, indexovania a sémantickej reprezentácie netextových objektov a objektov viacerých médií

•  Reprezentácia poznania & technológie sprístupnenia pre zložité, neštruktúrované, dynamické objekty kultúrneho dedičstva

•  Doménové ontológie

•  Online komunity na kolaboratívne autorstvo obsahu

•  Aplikačné modely pre všadeprítomný prístup ku kultúrnym informáciám.

Výskum v tejto oblasti by mal viesť ku viac participatívnemu a kreatívnemu využitiu kultúrneho dedičstva občanmi a kultúrnymi inštitúciami, na všetkých úrovniach prostredníctvom kreatívnych online komunít.

Inštrumenty (typy projektov) a partnerstvá : Hlavným mechanizmom dlhodobejšieho výskumu sprístupnenia a využitia kultúrneho obsahu budú špecificky zamerané výskumné projekty (STREP). Do partnerstva budú zapojené výskumné komunity v oblasti kultúrneho dedičstva, výskumníci a vývojári v oblasti technológií, vrátane technologicky vyspelých (high-tech) malých a stredných podnikov, a kultúrne inštitúcie.

Ak sa chcete dozvedieť viac o typoch inštrumentov, kliknite sem.

2. Digitálne uchovávanie Skúmať ako zachovať dostupnosť digitálnych zdrojov v čase prostredníctvom nových koncepcií, techník a nástrojov.

Výskum v tejto oblasti by mal vyšetriť metódy a systémy na zaručenie dlhodobého uchovania digitálnych objektov. Je otvorený pre krátkodobé experimenty aj pre dlhodobejší výskum. Je potrebný výskum na vývoj testovacích prostredí a systémov, ktoré podporia dostupnosť a prístupnosť zdrojov z viacerých prameňov a v mnohých formátoch. Je potrebný dlhodobejší výskum venovaný uchovávaniu zložitých, dynamických a veľmi objemných digitálnych objektov, vrátane tých, ktoré sú vysoko interaktívne.

Inštrumenty : Integrované projekty (IP) sú uprednostneným nástrojom pre testovacie prostredia rozmanitých zdrojov. Štrukturalizáciu a budovanie výskumných záujmov v oblasti digitálneho uchovávania vrátane lepšieho pochopenia otázok digitálnej dlhovekosti budú pravdepodobne najlepšie riešiť koorinačné akcie (CA) .

Ak sa chcete dozvedieť viac o typoch inštrumentov, kliknite sem.

Zhrnutie výskumných cieľov v doméne kultúrneho dedičstva s linkou na úplný pracovný program je dostupný z adresy: http://www.cordis.lu/ist/directorate_e/digicult/programme.htm.

V spojení s danou výzvou jednotka Európskej komisie 'Vzdelávanie a kultúrne dedičstvo' zorganizuje 15. a 16. júna Informačné dni v Luxemburgu.Táto udalosť má cieľ vybudovať konsenzus o trendoch a výzvach budúceho výskumu, umožniť lepšie pochopenie inštrumentov 6. rámcového programu, vymieňať nápady a skúsenosti, a pomáhať pri hľadaní partnerov pre projektové konzorciá. Program, on-line registračný formulár a ďalšie informácie sú dostupné z adresy: http://www.cordis.lu/ist/directorate_e/digicult/events.htm.

Podrobnosti o 5. výzve budú sprístupnené na adrese: http://fp6.cordis.lu/fp6/calls_activity.cfm?ID_ACTIVITY=124 ihneď po zverejnení výzvy. Táto stránka poskytuje informácie o všetkých minulých a súčasných výzvach na predkladanie návrhov zverejnených Európskou komisiou v oblasti IST.