Tlačové správy

17. január 2006
Prieskum ukázal významné rozdiely v digitálnych výskumno-vývojových programoch národných knižníc nových členských štátov EÚ

Víziou je zdieľaná európska sieť kultúrneho a vedeckého dedičstva. Cieľom programu Technológie informačnej spoločnosti Európskej komisie je zaistiť lepší prístup k zdrojom posilnením európskych partnerstiev a zvýšením účasti nových členských štátov na výskumných činnostiach EÚ. nedávny prieskum v nových členských štátoch v rámci projektu TEL-ME-MOR skúmal, ako tento cieľ dosahujú alebo môžu dosiahnuť národné knižnice nových členských štátov. Výsledná správa je určená tvorcom politických pravidiel na európskej a národnej úrovni, knižničným špecialistom a manažérom európskych výskumných sietí v oblasti kultúrneho dedičstva (napr. MINERVA).

Prieskum ukázal, čo sťažuje alebo znemožňuje národným knižniciam aktívne sa zúčastňovať v programoch výskumu a vývoja. Problematika siaha od intelektuálnych, finančných a organizačných záležitostí po riadiace skúsenosti s digitalizovaným a pôvodne digitálnym obsahom, veľkosti digitálnych zbierok, uplatňovanie a prijímanie medzinárodných štandardov a technologickú infraštruktúru. Výsledkom je, že 4 z 10 skúmaných knižníc mali významné objemy digitalizovaného obsahu.

Schopnosti týchto knižníc sa vzájomne odlišujú. Knižnice v Českej republike, Estónsku, Maďarsku a Slovinsku boli zapojené do viacerých európskych výskumno-vývojových projektov a majú vybudovanú značnú infraštruktúru akou je digitalizačné vybavenie, systémy na hromadné skladovanie, zber webu a internetové brány na vyhľadávanie a získavanie informácií.

Národné knižnice zohrávajú nesmierne významnú úlohu pri uchovávaní a sprístupňovaní nášho kultúrneho dedičstva. Často vystupujú ako správcovia zákonných deponátov a národného kultúrneho dedičstva. Aby mohli vykonávať svoju úlohu pri napĺňaní vízie spoločného európskeho dedičstva, prieskum konštatuje, že knižnice by si mali nájsť prominentnejšiu úlohu v ich národných programoch výskumu a vývoja, že je potrebné zdigitalizovať viac zdrojov a objaviť viac modelov financovania a že je potrebné zaviesť efektívnejšie systémy na riadenie výskumu. Európska komisia by mala pomôcť pri vytvorení podmienok, ktoré sú potrebné pre siete medzinárodnej spolupráce, zdieľanie poznatkov a odborných vedomostí. Predel medzi technologickou inováciou a jej širokým uplatnením v spoločnosti rozdeleným na infraštrukturálne, ľudské a spoločenské prvky výskumu a vývoja v oblasti kultúrneho dedičstva, je potrebné prekonať na európskej úrovni.

Správu z “Dotazníkového prieskumu výskumných činností a potrieb národných knižníc nových členských štátov EÚ” je možné získať tu. Správa značne podrobne opisuje stav výskumu a digitalizácie zdrojov v národných knižniciach nových členských štátov. Správu ocenila aj CENL (Konferencia európskych národných knižníc), ktorá by ju rada rozšírila na všetkých jej 45 členských národných knižníc.
Ak chcete získať viac informácií o správe a jej metodológii, kontaktujte prosím jej autorov: Zinaida Manžuch zinaida.manzuch@mb.vu.lt alebo Adolf Knoll adolf.knoll@nkp.cz

Informácie o projekte TEL-ME-MOR môžete získať od Toomasa Schvaka (toomas.schvak@nlib.ee)

TEL-ME-MOR podporuje 10 národných knižníc z nových členských štátov, partnerov v projekte, pri ich snahe stať sa úplnými členmi Európskej knižnice, iniciatívy ustanovenej pod záštitou Konferencie európskych národných knižníc (CENL) poskytujúcej jednotný prístup k elektronickým zdrojom hlavných európskych národných knižníc a k ďalším knižničným službám.