Výskum EÚ

Technológie informačnej spoločnosti a európsky výskum

Technológie informačnej spoločnosti (IST) súvisia s aplikáciou telekomunikačných technológií v narastajúcom svete informatiky. Vývoj produktov a služieb IST má za konečný cieľ vytvoriť používateľsky prístupnú Informačnú spoločnosť užitočnú pre všetky podniky a pre všetkých jednotlivých občanov na svete. 

Technológie informačnej spoločnosti (IST) sú dnes kľúčovou prioritou výskumných aktivít Európskej komisie. Tieto činnosti sú zorganizované do konzekutívnych štvorročných programov zvaných "rámcové programy" pre výskum a vývoj, ktoré doplňujú národné a regionálne výskumné program a ich cieľom je zvyšovať konkurencieschopnosť Európy a kvalitu života. Súčasný 6. rámcový program (FP6) stanovuje 7 priorít (prioritné tematické oblasti) na obdobie 2002-2006. Priorita Technológie informačnej spoločnosti (IST) je Priorita 2.

IST: najvyššia priorita súčasných výskumných programov EÚ

V 6. rámcovom programe (FP6) bolo vyčlenených 3600 miliónov eur na účely výskumu IST, čím sa stal hlavným zdrojom financovania projektov EÚ v oblasti výskumu IST. IST priorita (Priorita 2) má za cieľ:

•  zvýšiť inovatívnosť a konkurencieschopnosť európskych spoločností a priemyslu, čo prinesie prospech všetkým občanom Európy;   

•  stimulovať integráciu a štrukturalizáciu európskeho výskumu, čím sa zabezpečí postupné vybudovanie celoeurópskych prístupov k výskumu v kľúčových oblastich IST a napomôže sa vytvoreniu Európskeho výskumného priestoru v IST

•  zaistiť vedúce postavenie Európy v oblasti všeobecných a aplikovaných technológií v srdci znalostnej ekonómie.

Európsky výskumný priestor (ERA)

Európsky výskumný priestor (ERA) bol navrhnutý Komisiou v januári 2000. Odvtedy bol schválený a podporovaný hlavami štátov a vládami a v súčasnosti je najdôležitejšou debatou v rámci politiky výskumu v Európe. Komisár Philippe Busquin, architekt ERA, ho opísal ako “Rozvoj priestoru na koherentné a koordinované prevádzkovanie výskumných aktivít a činností na európskej úrovni ako aj priestoru pre voľný pohyb výskumníkov a vedomostí...”

Knižnice, múzeá, archívy a školy (ako aj ďalšie kultúrne a vzdelávacie inštitúcie) tradične podporujú prístup k informáciám a kultúrnym zdrojom. Sú zapojené do vzdelávacieho procesu a poznajú požiadavky svojich používateľov. Všetky spomenuté faktory z nich robia kľúčových účastníkov v ERA, kde môžu významne prispieť k rozvoju oblasti kultúrneho dedičstva a vzdelávania.

Pracovný program IST 2005-2006

Pracovný program IST na obdobie rokov 2005-2006 (PP 2005-06)  podrobne definuje ciele a priority tematickej oblasti IST. Tento dokument takisto stanovuje ciele a tecnický obsah výziev na predkladanie návrhov, plán implementácie a kritériá na hodnotenie návrhov podaných na základe týchto výziev.

Program si môžete stiahnuť odtiaľto.