Aktuality EÚ

november 2005

Archív správ

24. november 2005
Koordinácia digitalizácie

Britské predsedníctvo Európskej únie pred niekoľkými dňami odštartovalo plnenie Dynamického akčného plánu pre koordináciu digitalizácie kultúrneho a vedeckého obsahu EÚ .

V centre tohto akčného plánu je niekoľko krátkodobých a dlhodobých iniciatív určených na zvýšenie prístupnosti zdrojov kultúry a vedy širšej verejnosti prostredníctvom využitia digitálnych technológií a Internetu.

Plán má takýchto šesť cieľov:

•  Zabezpečiť vedúcu úlohu v dynamickom a meniacom sa prostredí, v ktorom sa uskutočňuje rýchly technologický a ekonomický rozvoj.
•  Posilniť koordináciu a presadzovanie silnejších prepojení medzi digitalizačnými iniciatívami členských štátov' , sieťami a projektmi EÚ.
•  Pokračovať v snahe o prekonávanie fragmentácie a duplikácii digitalizačných činností a maximalizácia synergií.
•  Hodnotiť a identifikovať vhodné modely, spôsoby financovania a politické prístupy na udržanie rozvoja a stratégie dlhodobého uchovávania.
•  Presadzovanie kultúrnej a jazykovej rôznorodosť prostredníctvom tvorby digitálneho obsahu.
•  Zlepšovanie on-line prístupu ku Európskemu kultúrnemu obsahu.

Ak si chcete stiahnuť celé znenie v angličtine, francúzštine alebo nemčine, kliknite prosím na túto linku .

23. november 2005
Mnohojazyčnosť v Európskej únii

Európska komisia spustila 22. novembra 2005 webový portál o jazykoch. Bude tvoriť jednoduchý prístupový bod pre všeobecnú verejnosť, médiá alebo študentov ku informáciám o jazykoch Európskej únie. Medzi zahrnutými predmetnými oblasťami sú od politík Únie na podporu jazykového vzdelávania a jazykovej rozmanitosti cez prehľad jazykových znalostí v súčasnej Únii, až po pravidlá využívania vlastných oficiálnych jazykov EÚ a zhrnutie možností zamestnania sa pre profesionálnych lingvistov v inštitúciách Únie. Obsah je zorganizovaný logickým a ku používateľovi prívetivým spôsobom a čo je najdôležitejšie, všetok navigačný a prezentačný text v samotnom portáli je poskytnutý vo všetkých 20 oficiálnych jazykoch - čo odráža plnenie úlohy Únie komunikovať s jej občanmi v ich vlastnom jazyku.

Viac informácií:

- Webový portál Jazyky a Európa
- Oficiálna tlačová správa Európskej komisie

21. november 2005
Svetový summit o Informačnej spoločnosti

2. fáza Svetového summitu o informačnej spoločnosti (WSIS) sa konal v Tunise, hlavnom meste Tuniska, 16.-18. novembra 2005. WSIS je podujatie založené a organizované Medzinárodnou telekomunikačnou úniou (ITU), agentúrou Spojených národov. V druhej fáze WSIS bolo vyvinuté úsilie rozbehnúť Plán činnosti prijatý na konci prvej fázy v Ženeve10-12 Decembra 2003.

Niektoré z otázok, na ktoré sa zameral summit boli spravovanie internetu a úloha informačno-komunikačných technológií (IKT) pri zabezpečovaní celkového rozvoja krajín. Európska komisia zverejnila oficiálne memorandum na dané témy, pričom uviedla niekoľko európskych projektov v oblasti IKT, ktoré prispievajú k celosvetovému rozvoju, a vysvetlila príspevok Európskej únie k informačnej politike na medzinárodnej úrovne. Európska komisia ešte raz vyjadrila postoj ku spravovaniu internetu, pričom vyhlásila, že je potrebné oddeľovať ho od národných vlád (majúc na mysli americké Ministerstvo obchodu) a prideliť viac práv nezávislým organizáciám ako Internetová korporácia pre pridelené názvy a čísla (ICANN).

Úplný text memoranda od Komisie je k dispozícii tu .

17. november 2005
Ministerská konferencia v Gothenburgu

Európska komisia a švédska vláda usporiadali ministerskú konferenciu Smerom ku znalostnej spoločnosti – Severská skúsenosť 14.-15. novembra 2005 v Gothenburgu vo Švédsku. Cieľom konferencie bolo napomáhať Európskej únii, aby sa stala "najkonkurencieschopnejšou a najdynamickejšou znalostnou ekonomikou na svete", vďaka čo najlepšiemu využitiu verejných financií a najmä štrukturálnych a iných fondov EÚ. Na konferencii sa stretli politické, obchodné a akademické vedúce osobnosti z EU-10 a zo severských krajín.

Dokumenty z konferencie spolu s Analýzou výkonnosti znalostnej spoločnosti v nových členských štátoch sú k dispozícii na oficiálnej webovej stránke .

Oficiálna tlačová správa Európskej komisie s komentármi komisárjky Danuty Hübnerovej si môžete pozrieť tu .

14. november 2005
eTen Newsletter

Novembrové vydanie spravodajcu eTen je k dispozícii tu . Spravodajca uvádza nové projekty, ktoré boli nedávno začaté v rámci programu eTen a zameriava sa na MAP (Mobilná adaptívna procedúra), ktorý bol označený za projekt mesiaca.

eTen je program Európskeho spoločenstva určený na pomoc rozmiestneniu elektronických služieb s transeurópskym rozmerom.

7. november 2005
eContent plus : výzva na predkladanie návrhov projektov sa čoskoro uzavrie

Prvá výzva na predkladanie návrhov v rámci programu eContent plus sa uzatvorí 24. novembra 2005. Ak chcete predložiť návrh projektu kliknite sem .

eContent plus je štvorročný program (2005–2008) schválený Európskou komisiou 9. marca 2005 s cieľom presadzovať a umožňovať prístupnosť a použiteľnosť digitálneho materiálu v mnohojazyčnom prostredí .

Medzi oblasti pokryté programom patria zemepisný, vzdelávací, kultúrny a vedecký a akademicko-vedecký obsah. Program taktiež podporuje celoeurópsku koordináciu zbierok v knižniciach, múzeách a archívoch a uchovávania digitálnych zbierok s cieľom zabezpečiť dostupnosť kultúrnych, akademických a vedeckých aktív na budúce použitie.

Viac informácií o programe a výzve

4. november 2005
Konferencia MICHAEL Conference 2005

Projekt MICHAEL (Viacjazyčný súpis kultúrneho dedičstva v Európe) usporiada konferenciu v Bristole v Spojenom kráľovstve, 15. novembra 2005. Konferencia sa zameria na odštartovanie projektu MICHAEL vo Veľkej Británii a bude skúmať spôsoby poskytovania viacjazyčného prístupu kultúrneho dedičstva online, uvedie správy zo súčasných alebo nedávnych projektov vo Veľkej Británii a Európe; bude sa uvažovať o spôsoboch poskytovania prístupu ku digitálnemu kultúrnemu dedičstvu pre cestovný ruch, výskum a kreatívnymi priemyselnými odvetviami.

Účasť na konferencii je len pre pozvaných. David Fuegi z riadiaceho tímu projektu TEL-ME-MOR sa zúčastní na konferencii, aby predstavil činnosti a ciele TEL-ME-MOR.

MICHAEL je partnerstvo medzi Francúzskom, Talianskom a Veľkou Britániou. Projekt je podporený Európskou komisiou cez program eTen , ktorý je určený na rozmiestnenie nových technológií v Európe.

Viac informácií o konferencii

2. november 2005
Odštartoval projekt CALIBRATE

Európska sieť pre školy (Schoolnet, EUN) spustila 10.-11. októbra 2005 v Talline projekt CALIBRATE. CALIBRATE znamená Calibrácia elektronického vzdelávania na školách a ide o 30-dňový projekt s cieľom podporiť spoločné využívanie a výmenu zdrojov pre vzdelávanie na školách.

CALIBRATE tvorí súčasť novej skupiny projektov Technológií informačnej spoločnosti (IST) podporených v rámci 6. rámcového programu Európskej komisie na podporu posilnenia integrácie výskumu IKT v rozšírenej Európe. Rozsiahly projekt zlučuje 17 partnerov vrátane šiestich Ministerstiev školstva a piatich ďalších partnerov z nových členských štátov. 

Project umožní učiteľom realizovať vyhľadávanie naprieč zväzu vzdelávacích úložísk podporovaných šiestimi Ministerstvami školstva (Rakúsko, Estónsko, Maďarsko, Litva, Poľsko a Slovinsko). V projekte sa takisto bude vyvíjať a implementovať open-source ová spoločná ‘súprava vzdelávací nástrojov' pre školy a bude sa realizovať výskum nových spôsobov zlepšenia sémantickej interoperability opisov zdrojov pre vzdelávanie.

CALIBRATE je v skratke viacúrovňový projekt, ktorý pridá hodnotu k službám poskytovaným národnými portálmi so vzdelávacím obsahom a zlepší schopnosť škôl ľahko lokalizovať, získať a používať širšiu a rozmanitejšiu zbierku zdrojov pre vzdelávanie na európskej úrovni.

Úplný text oficiálnej tlačovej správy