Aktuality EÚ

MAREC 2006

Archív správ

24. marec 2006
Expertná skupina pre digitálne knižnice

Expertná skupina na vysokej úrovni pre digitálne knižnice zriadená Európskou komisiou 27. februára 2006 sa po prvýkrát zíde v Bruseli 27. marca 2006.

Skupina pozostáva z 19 členov zastupujúcich rôzne sektory informačnej spoločnosti: knižnice, archívy, univerzity, výskumné organizácie, vydavateľstvá, spoločnosti v oblasti IKT a organizácie pre ochranu copyrightu. Prediskutuje víziu Komisie k Európskej digitálnej knižnici a uskutoční prvú výmenu názorov na copyright, ktorý bol v nedávnej on-line konsultácii označený za kľúčovú otázku. Stretnutiu predsedala pani Viviane Redingová, európska komisárka pre informačnú spoločnosť a média.

Kliknite sem a dozveďte sa viac o expertnej skupine. Tu je oficiálna správa po stretnutí 27. marca 2006.


23. marec 2006
Viviane Redingová k výskumu IKT

Viviane Redingová, členka Európskej komisie zodpovedná za Informačnú spoločnosť a média mala vo Viedni 23. marca 2006 prejav, v ktorom sa zamerala na potrebu nového popudu pre agendu európskeho výskumu a inovácií IKT.

Komisárka znovu poukázala na dobre známu skutočnosť, že Európa stále zaostáva za svojimi konkurentmi z pohľadu investícií do IKT, konkrétne za Spojenými štátmi americkými a Áziou. Na prekonanie tohto problému sú potrebné sústredené a koordinované akcie na európskej úrovni. Európska komisia navrhla určitý počet riešení vo svojej stratégii i2010, avšak tieto riešenia bude možné implementovať  len vtedy, keď budú členské štáty EÚ podporovať vyšší podiel na IKT v nadchádzajúcom 7. rámcovom programe.

Kliknite sem a prečítajte si úplný text prejavu Viviane Redingovej vysvetľujúcej  štyri cesty činnosti na vylepšenie výskumu a inovácie IKT navrhnutej v stratégii i2010.

3. marec 2006
 Európska digitálna knižnica

2. marca 2006 Európska komisia vydala tlačovú správu oznamujúcu výsledky  online konzultácie o digitálnych knižniciach a budúcich plánoch na presadzovanie digitálneho prístupu ku európskemu dedičstvu podporovaním Európskej digitálnej knižnice. Uviedlo sa v nej, že "aspoň šesť miliónov kníh, dokumentov a ďalších kultúrnych diel bude sprístupnených každému s pripojením na Web cez Európsku digitálnu knižnicu v priebehu nasledujúcej päťročnice *o*. Na posilnenie európskeho digitalizačného úsilia bude Komisia spolufinancovanie vytvorenia celoeurópskej siete digitalizačných centier. Komisia sa bude zaoberať v rade politických dokumentov s otázkou vhodného rámca práv intelektuálneho vlastníctva v kontexte digitálnych knižníc."

Európska digitálna knižnica bude postavená na infraštruktúre Európskej knižnice, webovej služby zriadenej členmi Konferencie európskych národných knihovníkov (CENL), ktorá bola výstupom výskumného projektu DigiCult financovaného z 5. rámcového programu. Európska knižnica je v súčasnosti bránou ku katalogizačným záznamov zbierok v mnohých národných knižniciach a poskytuje prístup aj k rozmanitým digitalizovaným zbierkam zúčastnených knižníc.

CENL vo svojej tlačovej správe uvádza, že "s nadšením víta plán Európskej komisie" a že "uvíta akýkoľvek posun smerujúci k prehĺbeniu existujúcich kontaktov so skupinami európskych archívov a múzeí a k diskusii o cestovnej mape smerom ku Európskej digitálnej knižnici. Keďže Európa budúcnosti bude väčšia ako dnes, je veľmi dôležité od začiatku osloviť všetky krajiny Európy, nielen členské štáty EÚ. Budovanie škálovateľného systému nezahŕňa len technickú škálovateľnosť, ale aj funkčnú: to znamená, že je potrebné vziať do úvahy všetky európske jazyky a ich rozličné znakové sady."

Kliknite sem a prečítajte si oficiálnu tlačovú správu Európskej komisie.

Kliknite sem a stiahnite si oficiálnu tlačovú správu CENL.